Låååång sovmorgon för hela familjen blev det idag och efter småplock och frukostshopping så var klockan 13.30 när vi satte oss för att äta frukost! Haha
Turkisk yoghurt med keso och grädde, bär och nötmüsli och ett lagom-kokt ägg 🙂 MUMS!
Gjorde en beställning på lite saker från bästa LCHFbutiken och beställde lite sjögräsnudlar som jag tänkte prova i dag och så beställde jag även lite Himalayasalt!
Finkornigt kristallsalt från Salt Range bergen i Punjab-provinsen i Pakistan som har det absolut finaste kristallsalt man kan finna. Saltet är oraffinerat, fritt från miljögifter, klumpförebyggande medel och kemiska tillsatser. Saltets vackra orangea färg kommer från järn och mangan. Saltet innehåller ca 85 naturliga mineraler och spårämnen som bidrar till detta fina gourmetsalts alldeles särskilt milda o behagliga smak.
Fyndade en OM kofta på Campadre för några månader sedan som jag aldrig använt, visst är den fin!!?? Klänningen är en favvo från Suzanne Nilsson, köpa förra sommaren.
Gårkvällen mat hos syrran bestod av grillad ryggbiff med falsk potatissallad, vitlökssås, bearnaise, en bit grillkorv och syrrans goda broccolisallad! MUMS!! ÄÄääääääääääääääälskar grilltider!!!
Martin bjöd på ett otroligt gott och prisvärt vin! Detta ska jag lägga på minnet!! Cappello Di Prete.
Nu ska vi hasta i väg på några ärenden innan affärena stänger sedan blir det att fundera på mat! Något med sjögräsnudlar i allafall 😉 😉
KRAM på er bästa läsare!!!
PS! Tack för röster! Mitt recept på LCHF pasta med sweet chili kanske jag skulle göra idag och servera med nudlarna!?? MUMS!!!
Har ni provat receptet?? Gör gärna det, så gott!
STARTA 2025 STARKT!
Min kod 56KILO ger 20% rabatt på ALLT, tex hemmaträning & IR produkter. Utöver ev nedsatt pris!
Fantastiskt för viktminskning, värk och lymfan.
(läs mer om Vibrationsträning och IR mattor HÄR)
5 kommentarer
maten ser fantastiskt god ut. har prövat den falska potatissalladen, kanongod, men blir samtidigt lite nyfiken på ”syrrans broccolisallad”. 🙂 //mison
Åh så fin kofta! Verkligen mysig. 🙂
Måste bara stolt berätta att vi har sjösatt vår båt i helgen. Så nu börjar båtlivet. Vi har ju haft rena rama sommaren här i någon vecka, och det är helt sjukt galet, men underbart. I Luleå brukar värmen komma kring midsommar och nu är den redan här. Vi njuter… 😉
Ha det bra, vännen! KRAM <3
Vad HÄRLIGT!!!! Njut!
god morgon! jättefin kofta, passar ju bra med klänning. Färgen är fin, kan användas när sommarkvällen är kylig men också sen i höst att mysa i. Själv har jag varit på en Helsingforskryssning med tjejgänget, Silja Symphony är en trevlig båt och Helsingfors är en underbar stad speciellt när solen skiner.
Nudlarna har jag testat men inte saltet, ser trevligt ut med den lite rosa färgen. Jag måste baka din äppelkaka, den ser ju så god ut.
Åh vad roligt! Visst är det mysigt att kryssa till Helsingfors med Silja? Hoppas kakan smakar!! =)