God morgon! Hoppas ni hade en fin fredag, det hade jag! ❤️
I dag vaknade jag till frukost på sängen – det kan ju inte bli en bättre start på helgen!
Blus: Zara, skinnbyxor (HÄR)
Ett säkert kort när vi har gäster är ju ostbrickan! Och även när vi inte vet vad vi är sugna på – Ostbrickan! 😅
Jag har favoriter så klart!
Brillat savarin och andra liknande gräddostar, Tallegio, St Agur, Kaltbach, Brie, Kvibille Cheddar m.fl
På bilden nedan har jag Kvibille Cheddar, Castello ekologisk Brie, Tallegio, Babybels, Camembert, CastelloMarquis, Castello Black.
Milano Salami och Chroizo och så chornicons och mina favvosar Noccarellaoliver! De kan jag äta som godis!
Har ni några ostfavoriter som ni tror att jag skulle gilla??
Tips gärna är ni söta!! Alltid roligt att prova något nytt – är ju så lätt att man köper samma alltid?
De där fingervindruvorna ”Funny Fingers” älskar jag! Både goda och lite roliga =)
Till ostbrickan vill jag tipsa om Casalforte Amarone Della Valpolicella 2016 som är ett fylligt, fruktig och mycket smakrikt vin. Purpurröd färg och har en intensiv doft med inslag av körsbär bland annat.
En kraftfull, smakrik och koncentrerad Amarone!
Tips på mat: Ostar så klart! Nöt- och lammkött, kryddiga grytor eller varför inte njuta som den är?
Vinet kan drickas nu men passar även att lagra några år.
Bör serveras runt 18 – 20 grader.
Druvorna som används för tillverkning av Casalforte Amarone är Corvina, Corvinone, Rondinella och Molinara.
Casalforte Amarone är en traditionell Amarone med lång historia men tekniken bakom vinet är toppmodern.
fylligt, fruktig och mycket smakrikt.
Casalforte Amarone har fått topprecensioner och guldmedaljer och detta är ett mycket trevligt vin.
Ni kan läsa mer om vinet HÄR och hitta var ni kan beställa det. Det finns i en del fasta sortiment.
ART NR 12379 | Casalforte Amarone Della Valpolicella 2016 | 750 ML | Pris 179 kr | Alk 15
12 kommentarer
Min nya favoritost är Fourme d’ambert, en väldigt ”rund” och god grönmögel. T o m maken som inte gillar grönmögelostar gillade den.
Tack för alla härliga recept!
Åh den ska jag prova! Tack för tips! 🍇🧀
Tips på smarrig ost. Brie med ramslöksfyllning!
Oh spännande!
Fransk bondost, Champagne cheddarost, Prima donna. 🙂 Jag gillar de hård mjuka osten.
Ha en fin dag! Kram
Champagnecheddar osten har jag blivit tipsad om, sååå nyfiken på den! Ska se om jag hittar den. Primadonna är galet god!
Sorry, men har ingen ny ost att komma med! Vi kör stenhårt med Castello Tryffel, Marquis och President Brie…..utöver det blir det oftast nån random ost som man tycker ser intressant ut…….*S*
Vad goooott!
Ost är livet! ❤️
Hos Elly på Bruksgatan i Hbg finns en rökt cheddar som penslas med äppelcider medan den lagras – Smoked Applewood cheddar, helt underbar!
Det får bli en plockbricka här också ikväll, då köket ockuperades av turturduvorna och storjäntan drog iväg på plock-gott med vänner. Junior, som agerat chaufför blev bjuden på Donken-middag och maken, ja, han halvfastar. Då känns det skönt och smidigt att ha de där två lådorna i kylen, en för ost och en med chark. Visst har väl alla såna lådor?! 😄
Kram 💕
Tryffelbrie och Primadonna är mina favoriter