Ingredienser
4 stora kycklingfiléer
1 tsk paprikapulver
1 tsk torkad oregano
(alternativt Santa Marias Salladskrydda + paprika)
1/2 tsk svartpeppar
2 msk olivolja
1 msk smör
4 vitlöksklyftor, finhackade
1 tsk chiliflakes
1 tsk tomatpuré
1 tsk dijonsenap
1 paket bacon, strimlat
1 dl soltorkade tomater, hackade
1 dl vitt vin (kan uteslutas men ger god smak!)
2 msk konc. kycklingfond + 2 dl vatten
2,5 dl grädde
0,5 dl crème fraîche
1 dl riven parmesan
Färsk basilika för garnering
Instruktioner
Putsa kycklingfiléerna och krydda med paprikapulver, oregano och svartpeppar på båda sidor.
Hetta upp 1 msk olivolja och smöret i en stor, ugnssäker stekpanna. Stek kycklingen på medelhög värme i cirka 5 minuter per sida tills den får en gyllenbrun yta. Ta upp och lägg åt sidan under folie.
Stek baconet knaprigt i samma panna. Låt rinna av på hushållspapper och häll bort det mesta av fettet, men spara lite för smakens skull.
Tillsätt resterande olivolja och fräs vitlök, chiliflakes, tomatpuré och dijonsenap i cirka 1 minut.
Häll på vinet och låt det reducera till hälften.
Tillsätt kycklingfond och vatten och rör om så att smakerna blandas. Häll i soltorkade tomater, bacon, grädde och crème fraîche.
Rör ner parmesan och låt sjuda i cirka 3-5 minuter tills såsen tjocknar något. Smaka av med eventuellt mer salt och peppar.
Lägg tillbaka kycklingen i såsen och låt sjuda på låg värme i cirka 5 minuter, eller tills kycklingen har en innertemperatur på 70°C. Alternativt kan stekpannan ställas in i ugnen på 175°C i cirka 10 minuter för en jämnare tillagning.
Strö över färsk basilika vid servering.